Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

İş Alıyorum Ben, web siteleriniz için haber, makale tarzı yazılar yazabilirim.

ValeX

Üye
İşverenden ne istiyorum?
Sayın işverenim, iletişim sağlayacağımız mecradan bana internet sitenizi tanıtacaksınız. Ne tür yazılar hazırlanıyor, yazıların samimiyeti ne kadar, fazla mı resmi, yoksa daha mı cana yakın? Bu tarz bilgiler vermeniz yazılarımı hazırlamamda bana yardımcı olacak. Daha sonra, hazırlamamı istediğiniz yazının konusunu söyleyeceksiniz. Yazının uzunluğunu söyleyeceksiniz. İster kelime bazlı, (300 kelime, 500 kelime) ister uzun kısa gibi kabataslak bir söylem. Elimden gelenin en iyisini yapmaya hazırım.

Sizler için örnek 2 yazı hazırladım.
Gök cisimleri (Gezegenler, Yıldızlar vb.) neden uzay boşluğunda asılı kalıyor ve düşmüyorlar?

Bu tarz sorular zaman zaman hepimizin aklına gelmiştir. İnsan merak eden ve sorgulayan bir varlık olduğu için gökyüzünün de muazzamlığını pek çok kez sorgulamıştır ve sorgulamaya
devam ediyor. Bu yazımızda gök cisimlerinin neden uzay boşluğunda asılı kaldığını ve düşmediğinden bahsedeceğiz.

Sizleri hemen kavram karmaşasına sokmadan önce çok bilindik bir örnek ile bahsedeceğim kavrama yönelteceğim. Hepimiz biliyoruz ki otomobil sürerken sağa veya sola viraj alırken
insan aracın döndüğü yönün tersine doğru bir hareket sergiler. Aracın arka koltuğunda oturan birini düşünürsek araç sağa doğru viraj alırken kişi aracın sol kapısına doğru yanaşır.
Bu etkiye "merkezkaç kuvveti" diyoruz. Bu kuvvet aslında gerçekte olan bir kuvvet değildir ancak bu durumu daha basitçe açıklamak için uydurulmuş hayali bir kuvvettir.

Şimdi merkezkaç kuvvetini ve verdiğimiz araba örneğini gök cisimlerine göre uyarlayalım ve konuyu daha açık hâle getirelim. Evrendeki tüm cisimler birbiri ile etkileşim hâlindedir
ve birbirlerine çekim kuvveti uygularlar. Kimi zaman zayıf kimi zaman güçlü olan bu çekim kuvveti gezegenlerde de vardır. Güneş'in kütlesi Dünya'nın kütlesinden büyük olduğu için
Güneş Dünya'yı kendine doğru çeker. Bunun dışında Dünya'nın kendi ekseni etrafı dönmesi, az önce anlattığımız merkezkaç kuvvetini doğurur. Güneşin sağda ve dünyanın solda olduğunu
hayal edelim. Güneş Dünya'yı kütle büyüklüğünden dolayı kendine çekerken, yani Dünya'yı sağa doğru çekerken, Dünya'nın kendi etrafında dönmesinden oluşan merkezkaç kuvveti ise
Dünya'yı tam zıt yöne doğru götürür. Yani Güneş sağa doğru çeker ve Dünya merkezkaç kuvveti ile sola çeker. Böylece iki çekim kuvveti birbirini dengeler ve Dünya, olması gereken yerde
kalır. Anormal bir şekilde hareket etmez. Yörüngesinde dosdoğru şekilde ilerler. Tüm gezegenler ve yıldızlar için bu böyledir. Bildiğimiz üzere tüm gök cisimleri (genel olarak yıldız ve
gezegenler) kendi ekseni etrafında dönerler. Tüm gök cisimlerinin birbirine kütle dolayısıyla çekim kuvveti uyguladığını da göz önüne alırsak Dünya ve Güneş'te olduğu gibi tüm gök
cisimleri bu şekilde düzene girerler. Evren bir kez daha bizi şaşırtıyor ve hayran bırakıyor. Kim bilir, daha bilmediğimiz milyonlarca, milyarlarca şey vardır Evren hakkında?
Bu yazımı hazırlarken şu adımları izledim:
- Öncelikle konuyu güzelce araştırdım. Kavramları öğrendim.
- Yazı bilim yazısı olduğu için kafa karışıklığına sebep olmamak için örnek üzerinden gittim.
- Yazım kurallarına olabildiğince dikkat ettim.
- Microsoft Bing yapay zekasına metnimi göndererek metnimde bilgi yanlışı ve yazım yanlışı gibi hataların olup olmadığını kontrol ettim.

Yeni Türk oyunu "Y" yayında!

Geçtiğimiz günlerde X adlı Türk oyun şirketi Y isimli bir oyun çıkarttı! Yeni kurulan bu şirket çok kısa sürede adını ve oyununu büyük bir kitleye ulaştırmayı başardı.

Net bir sayı verememekle beraber Y oyunu için X firmasının 2 milyon ₺ harcandığı düşünülüyor. Steam'de ise fiyatı şu an 200₺. 5 gün içerisinde 50.000 satın alıma ulaşan Y,
ileriki zamanlarda nasıl bir yol izleyecek merakla bekliyor ve başarılarının devamını diliyoruz. İsterseniz Y'yi başlıca tanıyalım.

Y açık dünya türünde bir oyun. Türk yapımcılardan kapsamlı bir açık dünya oyunu görmek gerçekten gurur verici bir durum. Unreal Engine 5 ile geliştirilen Y'nin oyuncular tarafından
en çok beğenilen özellikleri arasında ilk iki sırada grafik kalitesi ve hikayesi yer alıyor. Grafik kalitesinde üstün teknolojiler kullanılan Y'nin düşük sistem gereksinimleri olması da
oyuncuları bir hayli sevindiriyor.

Y'nin hikaye ve görevlerine gelecek olursak oyundaki hikayenin gerçek bir olaydan uyarlandığı söyleniyor. Ana karakterimiz olan Selim evlenmek üzere iken
askerlik çağrısı geliyor ve askere gidiyor. (burada oyunun hikayesinden kısaca bahsediliyor ancak oyun uydurma olduğu için daha fazla yazmıyorum) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . .

Y'nin sistem gereksinimlerine ve fps testlerine baktığımızda şimdilik bir sorun görünmüyor. Ayrıca düşük ve orta seviye bilgisayarlarda test edildiğinde 60 FPS'yi çok rahat gösterdiği göz-
leniyor. İşte Y'yi oynamak için minimum ve önerilen sisteminiz şu şekilde olmalı:

60 FPS sabit oynamak için minimum
- Intel i5 7500 / AMD Ryzen 5 1500X İşlemci
- 4 GB DDR4 RAM
- GTX 1650 4 GB Ekran kartı
- 30 GB Depolama alanı

144 FPS sabit oynamak için önerilen
- Intel i7 10700K / AMD Ryzen 3000 serisi İşlemci
- 8 GB DDR4 RAM
- RTX 2060 Ekran Kartı
- 30 GB Depolama alanı

Y'yi kısaca tanıtmış bulunuyoruz ve tekrardan firmanın başarılarının devamını diliyoruz. Türk yapımcılardan böylesine bir oyun görmek bizi gerçekten mutlu ediyor. Umarız daha fazla
Türk yapımcı bu sektörde ilerler ve yurtdışına rakip olabiliriz.
Bu yazımda hayali bir oyunun haberini yaptım. Peki, bu yazımda nelere dikkat ettim?
-
Önce firmayı tanıttım. Oyuna harcanan maliyeti ve satın alma fiyatından bahsettim.
- Oyunu başlıca tanıttım. Açık dünya oyunu olduğunu ve UE5 kullanılarak yapıldığını söyledim.
- Oyunun hikayesini kısaca birkaç satırda tanıttım ancak hayali bir oyun olduğu için baştan sonra bir hikaye yazmadım.
- Daha sonra sistem gereksinimlerinden ve verdiği FPS değerinden bahsettim.

İşverenim bana nasıl ulaşacak?
Sayın işverenim, bana e-mail ve Discord adresim üzerinden ulaşabilirsiniz.
Discord : valex1_

İşverenimden nasıl bir ücret talep ediyorum?
Sayın işverenim,
dilerseniz her kelime başına, dilerseniz topluca kelimeler başına (300 kelimeye X TL), dilerseniz de direkt metin metin ücret ödeyebilirsiniz. Kesin bir fiyat söyleyemeyeceğim ancak sizlerin teklifine göre şekillenebilir pazarlık edebiliriz.
Ödeme yöntemi olarak banka havalesi, papara ve ininal kullanıyorum.

Verdiğim 2 örnek dışında bu yazdığım yazıyı da bir örnek olarak alırsanız, örnek sayısını üçe çıkarmayı başarmış olabilirim belki! :)

Son düzenleme:

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar