Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sizce bir video editörü nasıl çalışmalı ?

JeriX

just jrx.
Yönetici
uzun süre tartışılabilecek bir konu sabit!

electr1c

Üye
Bana göre bir editör sürekli olarak müşterisiyle iletişim içinde olmalı, işine özen göstermeli ve müşteri baskısı altında olduğunu unutmayıp işine odaklanmalı. İşini baştan savma yapmamalı. Yaptığı editte ki basit timingler harici bir çok şey müşterinin %100 isteği doğrultusunda yapmalı. Özgün olmalı, zamanında teslim yapmalı vs. gibi şeyleri yazmama gerek yok diye düşünüyorum. Son olarak zamanla devamlı müşterileriyle arasında ki muhabbeti bir arkadaşlık muhabettine çevirmemeli. Yani iş arkadaş ayrımını sonuna kadar yapmalı.

Bu kriterlere sahip olan editör benim için "BEST" editördür.

Çalıştığın alana göre değişkenlik gösterecek bir durum. Hedefin youtube süre fiyat şeklinde kendine paketler hazırlaman en doğrusu olacaktır. Ayrıca Paketleri ayırdıktan diyelim ki ;
a - b - c paketlerin var.
a1 a2 a3 b1 b2 c1 c2 c3 c4 olarakta kendi alt sekmelerinde ayırabilirsin. Bu da içerisindeki efektlere göre değişkenlik gösterecek durumdur. Atıyorum a 4-9 dk arasındadır süre olarak. A paketinde yüksek efekt kullanımı olacak olan a1 olur sadece kurgu ve basit bir kaç renk işlemleri için a2 yaparsın ( basit yazma oraya tabi de :) )
Basit dediğim a1'e göre alacağı uğraş ). a3'e after effect veya cinema 4d dahil edersin. B kategorisine kısa filmler dersin mesela ve aça aça ilerlersin. Gibi gibi.
Hepsine ayrı fiyat verirsin. Ana başlıklar süre , alt başlıklar içerik modelleri olmalıdır.
Biz yıllardır bu şekilde çalışıyoruz. Genç arkadaşların ciddi anlamda başarılı olmasını isteyenlerdenim.
Ve sadece premier after effectle kalmayın , cinema 4d'ye kadar ulaşın. Cinema 4d'yi çözdüğünüz vakit , youtub'a değil yurt dışı tv sektörüne kadar ulşabilirsiniz demektir artık... Umarım kazancınız bol olur hepiniz sevgiyle kalın ... :)
Değerli yorumun için teşekkürler :)

Fbr

Üye
Bende bu fiyat konusuna çok takılıyorum. Yorumum olsun belki yorum yazanlardan faydalanırız :D

Spell

Üye
öncelikle paraya önem vermezsen cok güzel olur diger türlü başarının tek sırrı sürekli çalışmaktır bana göre

won't

Üye
Selamlar! Bende bu soruyu çok düşündüm zamanında evden çalıştığımız şu günlerde bunun bir matematiği olmalı diye düşünüyorum. Ve işte karşınızda o matematik.

AGS: Saatlik Asgari Ücret
SÜ : Saatlik Ücret
EF: Elektrik Faturası
E: Emek
Y: Yıpranma

Giriş seviye video editör için; AGSx2+EF+E+Y Bu denkleme göre kişinin talep etmesi gereken saatlik ücret :2825/225x2+10+25+25 = 85 ₺
Orta seviye video editör için; SÜx4+EF+E+Y Bu denkleme göre kişinin talep etmesi gereken saatlik ücret : 3200/225x4+10+25+25 = 116,88 ₺
Profesyonel seviye video editör için; SÜx6+EF+E+Y Bu denkleme göre kişinin talep etmesi gereken saatlik ücret : 3400/225x4+10+25+25 = 150,66 ₺

Denklem bana aittir ve emek boyutunda hazırlanmış bir denklemdir. Biliyorum TR'de bu rakamların 3 de 1'ine bile çalışacak çok insan var ancak olması gerekenin bu olmasını düşünüyorum. Saygılar...

Merhabalar sizce orta seviyede bir edit yapan bir video editörünün saatlik çalışması veya video başına çalışması kaç ₺ olması gerekir.. Düşüncelerinizi bekliyorum :) Teşekkürler..
yüzdelik çalışıyorum , hem arkadaşım hem de iş ortağım youtube kanalı açtık amatör olarak başlayıp 1000 e yakın oyun videosu editledim 10 dakikalık bir oyun videosuna 8-10 saat veriyorum yüzdelikteki amaç ne kadar iyi edit yaparsan o kadar fazla pay alırsın başladığımızda 5 ay para almadan çalıştım ama şu an belkide tr deki en fazla kazanan ediötrüm ve OYUN EDİTÖRÜ olarak en iyisiyim diyebilirim sizde böyle küçük ama potansiyeli olan kanallar bulup yüzdelik anlaşma yapabilrsiniz , saatlik çalışıcam diyorasnızda bence video uzunluığuna bağlı olarak ve video zorluğuna bağlı olarak : 10 dakikalık bir oyun videosu için 200-400 tl arası - şarkı klip için 1500-limitsiz - intro outro abone ol animasyonları için 200 - 300 bu yazdıklarım profesyonel rakamlardır genelde freelance çalışanlarda bu rakamları verir orta seviye bunların yarısı gibi düşünebilirsiniz editörlere tr de pek değer vermiyorlar ama biz video işlerinin direğiyiz hakettiğimizi almalıyız

Yaklaşık 1 yıldır bu işi yapıyorum şu anda 3 kanal ile çalışıyorum 2 sinden kanal gelirinden yüzde alıyorum, bir tanesinden sabit ücret. Eğer konu Youtube editörlüğü ise bence kesinlikle yüzde ile çalışmak çok iyi (tabiki kanal çok az izlenmiyorsa) çünkü yaptığın videoların izlenmesinden pay almış olduğundan senin için motivasyon kaynağı olduğunu düşünüyorum ve tabi kanal geliri dolar üzerinden hesaplandığı için dolaylı yoldan döviz kuru maaşınıza etki ediyor.Onun dışında açıkcası hala video başı ücret konusunda tam bir fikir sahibi değilim sorduklarında ne diyeceğimi bilemiyorum.
Çalıştığın kanalları nereden nasıl buldun tavsiye verir misin ? Nasıl iş bulabilirim?

Kuipu

Üye
Çalıştığın kanalları nereden nasıl buldun tavsiye verir misin ? Nasıl iş bulabilirim?
İlk işimi Twitter'da editör arandığını gördüm ve mail attım deneme videosu yolladım ve benle çalışmak istediklerini söylediler sonrasında ilk 6 ay tek kanalla çalıştım başka bir iş bulamadım sonrasında tanıştığım editör arkadaşım çalıştığı kanalı bırakacaktı bana sen yapar mısın? dedi o şekilde 2. işimi buldum 1-2 ay sonrada beni ilk işe alan abinin arkadaşına editör lazımmış bana siz konuşun anlaşırsanız çalışırsın dedi 3. işimide o şekilde buldum yani aslında başladıktan sonra bir şekilde başka işler bulma fırsatı doğuyor ama tabikide ilk işi bulmak biraz sıkıntı.Sana önerim mesela Youtube'a ara vermiş olan Twitch yayıncıları falan oluyor onların maçlarını indirip güzel bi video hazırlayıp mailden, isterseniz birlikte çalışabiliriz gibisinden yazabilirsin.Veya Youtube kanalı olmayan bir yayıncıya işte isterseniz ben sizin için videolar hazırlayabilirim vs yazabilirsin bence.İnşallah iş bulabilirsin.

İlk işimi Twitter'da editör arandığını gördüm ve mail attım deneme videosu yolladım ve benle çalışmak istediklerini söylediler sonrasında ilk 6 ay tek kanalla çalıştım başka bir iş bulamadım sonrasında tanıştığım editör arkadaşım çalıştığı kanalı bırakacaktı bana sen yapar mısın? dedi o şekilde 2. işimi buldum 1-2 ay sonrada beni ilk işe alan abinin arkadaşına editör lazımmış bana siz konuşun anlaşırsanız çalışırsın dedi 3. işimide o şekilde buldum yani aslında başladıktan sonra bir şekilde başka işler bulma fırsatı doğuyor ama tabikide ilk işi bulmak biraz sıkıntı.Sana önerim mesela Youtube'a ara vermiş olan Twitch yayıncıları falan oluyor onların maçlarını indirip güzel bi video hazırlayıp mailden, isterseniz birlikte çalışabiliriz gibisinden yazabilirsin.Veya Youtube kanalı olmayan bir yayıncıya işte isterseniz ben sizin için videolar hazırlayabilirim vs yazabilirsin bence.İnşallah iş bulabilirsin.
Tamamdır çok teşekkür ederim sende inşallah daha iyi yerlere gelirsin kankam...

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar