Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Diğer video düzenleyecilerde olan benzer özellikleri bulamadım

Merhaba, ilk konum. Hatam varsa affola.

Uzun süre Vegas kullanmış biri olarak bazı şeylerde karşılığını bulamıyorum. Beri yandan Studio One Pro kullanıcısıyım (müzik programı) DaVinci'yi de kurcalıyorum.

Bu 3 yazılımın en vazgeçemediğim özelliklerden biri oynat / durdur özelliği. Herhangi birinde durdur butonu üzerine gelip, sağ tuş yaparsanız bir seçenek açılır. Ve bu seçeneği değiştirdiğinizde, oynat / durdur yaptığınızda kursörümüz ilk başlatma anına döner. Ancak Premier'de durdurup tekrar oynattığımda kaldığı yerden devam ediyor. Özellikle ince senkron yaparken çok ihtiyaç duyduğum bir şey. Her seferinde aynı noktayı arayıp, ordan tekrar oynatmak zor oluyor. Bunun bir yöntemi var mı? Ayrıca timeline'da "en başa git / en sona git" tuşları yok. Eklenebiliyor mu? Ve fare tekerleğini zoom in / zoom out için nasıl ayarlarız. Zaman çizelgesindeki kursörümüz nerede ise, fare tekerini hareket ettirdikçe, tam o noktaya zoom in yapmak istiyorum, aynı şekilde zoom out.

2. olarak Vegas'ın düzenleme / senkron hızı gerçekten inanılmaz. Bir klibin hızını azaltıp yükseltirken bunu görsel olarak yapabiliyorsunuz. Yani bir yere gidip % bilmem kaç azalt / artır diyerek 5-10 kere denemenize gerek kalmıyor.

Şöyle örnekleyeyim; diyelim ki bir şarkımız var (albüm versiyonu) ve aynı şarkının canlı performansları var. Siz canlı performanslardan aldığınız videoları, albüm versiyonuna senkronlamak istiyorsunuz. Malum her bir konserin hızı, söylenişi vs. farklı olabiliyor. Dolayısı ile bazılarını daha hızlı, bazılarını daha yavaş hale getirmeniz gerekebiliyor. Bu durumda orijinal şarkının ses dalgalarını kullanarak, diğerlerini ona göre ayarlayabiliyorum. Fakat Adobe'de bunu görsel olarak yapamıyorum ya da ben yapamadım!?

Mesela bir örnek;

Michael Jackson - Smooth Criminal - Extended Video Mix

Ya da mesela daha karışık bi örnek. Bu şarkıda Metallica ve MJ'in iki şarkısını Studio One ile düzenleyip miksledim. Metallica'nın şarkısınıdan bazı kısımları alıp, MJ'in acapella sesi ile yaptım. Tabi bir birbirine uydurmak için her ikisinde de bir miktar hızlandırma / yavaşlatma uyguladım. Şarkıyı video projesine alıp, bu sefer video kurguladım ve her iki tarafın videolarını tekrar senkronladım.

Michael Jackson & Metallica Mash-Up - They Don't Care About Us

Ya da şöyle bir örnek; burda tamamen şarkı ile bağımsız videolar var ve sadece dansları / hareketleri oturttum

Preimer'de bu tarz videoları nasıl yapabilirim, tamamen kör kaldım. Aynı soru DaVinci içinde geçerli. Mesela Vegas'ta ince senkron yaparken şöyle bir seçenek mevcut.

Premier'de kırparken ya da klibi sağa sola götürürken kare kare yapıyor. Oysa çoğu zaman kullandığınız ses dosyası, müzik yazılımlarındaki gibi daha yumuşak hareket edebilmeli (keza videolarda) Çünkü özellikle davul vuruşları bu karelere denk gelmeyebiliyor. Sizin onu çok ince bir şekilde kırpmanız ya da sağa sola kaydırmanız gerekebilir.

Çok fazla soru oldu ama, kalabalı olmasın diye hepsini tek seferde sordum.

Teşekkürler.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar