Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru Kanalıma Ayırdığım Vakti Nasıl Daha Verimli Kullanırım?

Zangetsu

Üye
Dostlar merhaba. Şimdi benim halihazırda şöyle bir kanalım var:

Fark ettiğiniz gibi 1 yılda 5 video yapabildim. Filmler olsun animeler olsun hikayesi olan şeyler üzerine bazen yorum inceleme videosu bazen de bunların arka planındaki olayları kendi bakışımla anlatan videolar yapıyorum. Büyük ihtimal bundan sonra yorum incelemeden tamamen sıyrılır, sadece bahsetmek istediğim parçalar üzerine videolar yaparım. Neyse konu bu değil.

Bir yandan çalıştığım bir yandan da üniversiteye gittiğim için kanalıma yeterince vakit ayıramıyorum. Ayırdığımda da bir kaç arkadaşla beraber açtığımız ve daha kolay video içeriği üretebildiğimiz shorts kanallarına vaktimi ayırıyorum çünkü ne zaman asıl kanalım için video yapmak istesem o kanala özgü olan videoyu yapma süreci aklıma geliyor, çok uzun sürecek diye erteliyorum.

Video sürecime başlarken öncelikle aklımdaki konu üzerine bir metin yazıp sonra onu seslendirip sesi düzenliyorum bunlar kolay kısımlar. Beni en çok yoran ve zorlayan şey edit. Kanaldaki adobe premiere pro videolarının hepsini olmasa da 4de 1lik bir kısmını izlemişimdir hala da izlemeye devam ederim ancak videolarda geçişler olsun yazılar olsun bunlara ayrıntılı bir şekilde hakim değilim. Bu konuları daha kolay yapabilmem için kanalda önereceğiniz videolar varsa lütfen linklerini atın.

Asıl sorum şu, ben bu videolarda gördüğünüz gibi filmlerden ve animelerden sahneler kullanmaktayım telif sınırını aşmadan. Ancak bu filmler ve animelerden istediğim sahneleri bulma kısmı videoyu yaparken en çok vakit harcadığım kısım. Animeleri bi şekilde klipler halinde bulabilsem bile filmler yok ortada. İşin sonunda internetteki bir siteden OBS ile o filmi kaydedip 2 saatlik şeyi premiere pro'ya atıp içlerinde kullanacağım 5-10 saniyelik kısımları seçip birleştire birleştire videoya koyuyorum. Evet, gereksiz uzun bir süreç oluyor.

Beni yanlış anlamayın, işimden ve diğer shorts kanallarımdan dolayı bu kanala her hafta 1 video atmayı beklemiyorum zaten. Ama en azından 3-4 haftada 1 video atabilmeyi çok isterim.

Yaşadığım bu uzun video yapma sürecini kısaltmak için ve videolarımı izlediyseniz daha akıcı izlenebilmesi için verebileceğiniz her çeşit tavsiyeye açığım. Şimdiden Teşekkürler.

Web sitesi
www.upwork.com
Mention için teşekkürler.

→ YELPAZE!

Eğer yelpazenizi geniş tutarsanız görüş ve algınız bir o kadar genişleyecektir. Alakanız olmayan ve pek ilgilenmediğiniz ya da hiç keşfetmediğiniz şeyler keşfetmeye çalışın. Dışarıdan bakıldığında sizin hayalperest ve toz pembe rüyalar yaşayan biri olduğunuzu düşüneceklerdir. Fakat endişe etmeyin siz gelişemiyorsanız gelişmenize engel olanda bundan keyif duyacaktır.

→ Sonuç
• Daha fazla içerik izleyin daha fazla veri toplayın ve mümkünse yavaş ilerleyin. Altı kısık pişen yemek daima lezzetli olur.
• 10 veri topla 1 adet üret. Bu sizin kurgu aşamasında beyninizin elde ettiği verilerle birden fazla varyasyonu kıyaslayarak ve bağdaştırarak en doğru içeriğin ortaya çıkmasını sağlar.

Saygılar

-Rational Observer

zosujji

Üye
OBS'de tekrar oynatma belleği diye bir özellik var göz atabilirsin. Geçişler için bence sade geçiş paketleri kullanmak ya da başka insanların yaptığı editleri alıp aşağıya onların ismini yazman yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Zangetsu

Üye
Mention için teşekkürler.

→ YELPAZE!

Eğer yelpazenizi geniş tutarsanız görüş ve algınız bir o kadar genişleyecektir. Alakanız olmayan ve pek ilgilenmediğiniz ya da hiç keşfetmediğiniz şeyler keşfetmeye çalışın. Dışarıdan bakıldığında sizin hayalperest ve toz pembe rüyalar yaşayan biri olduğunuzu düşüneceklerdir. Fakat endişe etmeyin siz gelişemiyorsanız gelişmenize engel olanda bundan keyif duyacaktır.

→ Sonuç
• Daha fazla içerik izleyin daha fazla veri toplayın ve mümkünse yavaş ilerleyin. Altı kısık pişen yemek daima lezzetli olur.
• 10 veri topla 1 adet üret. Bu sizin kurgu aşamasında beyninizin elde ettiği verilerle birden fazla varyasyonu kıyaslayarak ve bağdaştırarak en doğru içeriğin ortaya çıkmasını sağlar.

Saygılar

-Rational Observer
Hocam cevabınız için teşekkür ederim ama sorunu tam olarak anlatamadım sanırım. Zaten içerik fikri bulma konusunda sıkıntım yok, video haline getirilmemiş bol bol taslak yazım ve seslendirme dosyam var. Ayrıca videolarımı üretmesi de zaten uzun sürüyor, ki bu uzunluğun kendisinin gözümü korkuttuğu için vakit ayırmayı ertelediğimi yazıda belirtmişim.

Videoda paylaşmak için aradığım görüntü ve film sahnelerinden bahsediyorsanız, yine onları istediğim şekilde bulup editlemesi uzun bir vakit alıyor. Yani daha fazla içerik araştırmanın işimi kolaylaştıracağını pek sanmıyorum. Zaten şimdiki halimle 1 yıl içinde 5 video yapabildim, daha yavaş ilerleyebilmem istesem bile pek mümkün olmayabilir :D

Belki de yazdığınız cevabı yanlış anlamışımdır kusura bakmayın. Yazıda bahsettiğim sorun ile sunduğunuz çözümü bağdaştırmakta zorlandım sadece. İlginiz için teşekkür ederim.

Zangetsu

Üye
OBS'de tekrar oynatma belleği diye bir özellik var göz atabilirsin. Geçişler için bence sade geçiş paketleri kullanmak ya da başka insanların yaptığı editleri alıp aşağıya onların ismini yazman yeterli olacaktır diye düşünüyorum.
Saolasın hocam. Önerdiğin veya senin kullanıp memnun kaldığın sade geçiş paketleri varsa paylaşabilir misin mümkünse?

zosujji

Üye
Saolasın hocam. Önerdiğin veya senin kullanıp memnun kaldığın sade geçiş paketleri varsa paylaşabilir misin mümkünse?
Biraz içeriğine baktım geçişe gerek yok harika konuşma geçişleri yapıyorsun. Geçiş efektlerine hiç gerek yok. Daha da uzatır işi, buna hangisini kullanayım falan filan diye düşünmekten zaman kaybedersin.

Filmlerden uzun kesitler çıkartmak seni yoruyorsa direkt olarak içerik kopyalamanı öneririm. Seslendirme zaten sana ait olacak.

Zaten yabancı olarak bu işi yapmayacağın için sadece video şuradan diye mention geç başarılar dilerim.

Zangetsu

Üye
Biraz içeriğine baktım geçişe gerek yok harika konuşma geçişleri yapıyorsun. Geçiş efektlerine hiç gerek yok. Daha da uzatır işi, buna hangisini kullanayım falan filan diye düşünmekten zaman kaybedersin.

Filmlerden uzun kesitler çıkartmak seni yoruyorsa direkt olarak içerik kopyalamanı öneririm. Seslendirme zaten sana ait olacak.

Zaten yabancı olarak bu işi yapmayacağın için sadece video şuradan diye mention geç başarılar dilerim.
Saolasın dostum cevabın beni cidden motive etti. İçeriklerimi beğenmene sevindim. Yolun açık olsun.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar