Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Klip çekimi ve ses uyumu?

NUAsman

Üye
Selamlar, bugün itibariyle foruma üye oldum ve aranıza katıldım. Uzun zamandır merak ettiğim bir şey var. O da klip çekimi ve ses uyumu. Bir klipte birçok sahne oluyor bu klip sesini, yani şarkıyı o sahnelere göre nasıl uyduruyorlar (senkronize ediyorlar) acaba? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

yavuzatak

Üye
Merhaba, premiere'in bunun için bir kısayolu var, örnek veriyorum, bir ana görüntünüz oluyor sabit kamera, sonrasında yakından farklı açılarla çektiğiniz hareketli birkaç kameranız oluyor, ana videoyu ve sesi timeline'a koyuyorsunuz, sonra eşleştirmek istediğiniz görüntüyü sesiyle beraber koyuyorsunuz farklı katmanlara, ardından, ana videoya ve eşleştirmek istediğiniz videoya birlikte tıklayıp, sağ click synchronize yapıyorsunuz, biraz karışık anlattım farkındayım ancak illaki bu konuda videolar vardır, yani çok basit bir işlem bu

NUAsman

Üye
Biraz daha açıklayıcı anlatırsan yardımcı olabilirim.
Merhaba, premiere'in bunun için bir kısayolu var, örnek veriyorum, bir ana görüntünüz oluyor sabit kamera, sonrasında yakından farklı açılarla çektiğiniz hareketli birkaç kameranız oluyor, ana videoyu ve sesi timeline'a koyuyorsunuz, sonra eşleştirmek istediğiniz görüntüyü sesiyle beraber koyuyorsunuz farklı katmanlara, ardından, ana videoya ve eşleştirmek istediğiniz videoya birlikte tıklayıp, sağ click synchronize yapıyorsunuz, biraz karışık anlattım farkındayım ancak illaki bu konuda videolar vardır, yani çok basit bir işlem bu
Merhaba, cevaplarınız için teşekkür ederim. Anlatmak istediğim bildiğimiz klip çekimlerinin ses uyumu. Adam mesela 10 saniye aynı mekanda söylüyor, 10 saniye başka yerde. Bunun çözümü ve ses senkronizesi dakikaları mı not etmek ve ona göre premierde düzenlemeye çalışmak mı?

megaboz

Üye
Web sitesi
www.youtube.com
Merhaba, cevaplarınız için teşekkür ederim. Anlatmak istediğim bildiğimiz klip çekimlerinin ses uyumu. Adam mesela 10 saniye aynı mekanda söylüyor, 10 saniye başka yerde. Bunun çözümü ve ses senkronizesi dakikaları mı not etmek ve ona göre premierde düzenlemeye çalışmak mı?
kardeşim bu şarkıyı 3 kere 5 kere aynı şekilde baştan sona söylemekle olur. Başka türlü sadece bilgisayar başında olmaz. mesela ceket giyersin kapalı mekanda baştan sona söyler. dışarda tişört olur baştan sona söyler. arabaya biner baştan sona söyler vb. yada söylenecek yerler senaryo olarak varsa bölümlerine göre söyler. en son montaj da bi ordan bi burdan birleştirir kurgucu.

erkanturan

Üye
Hocam çekerken playback için zaten şarkı çalınıyor her mekanda ve her take de. Senin kameran ses alıyor ise zaten sahneleri oradan eşlersin, şarkı da Ama oldu da ses almadın yada kameran almıyor, timeline müziği atıp önce her take ile sanatcının ağzı ile sekron tutturup istediğin yerden kesip bağlarsın.

Merhaba NUAsman,

Klip çekerken kameranın ses kaydetmesi sağlıklı eşleştirme için önemlidir, her farklı sahne için şarkı baştan açılır, sanatçı ve kameraman şarkıyı net duyar. Video kayıt almadan sesi ve görüntüyü eşleştirmek için klaket kullanılabilir veya kuvvetli el çırpması da yapılabilir, bu bu ses noktası premierde alt alta getirilerek tüm görüntü ve sesler için kaba eşleştirme yapılmış olur. Ana müziğin üstüne böylece sahneler yerleştirilir.

*şarkı her sahne için baştan sona söylenirse akıcı bir kurgu olur, kesik kesik zorlanabilirsin.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar