Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bilgilendirme Onur Naci Öztürkler ne kullanıyor?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Spunkram

Yönetici
Yönetici
Başlık uyuşturucu ihbarı gibi oldu ahhah 😁

Bropalarım selam, ben Onur. Ekipmansız başladığım bu YouTube yolculuğumda para kazandıkça odama ve kanalıma yatırım yaptım.
Peki bende hangi ekipmanlar var ve neden bunu seçtim?

Sizlere tek tek anlatmak istiyorum, isteyenler varsa aşağıdaki linkten satın alabilir.

(Mobil uygulamadan satın alın pls)

1- Kamera: Panasonic Lumix GH6 (+2 adet Lumix G7)

Aslında kanalı açtığımdan beridir 2.elini 2.000 TL'ye aldığım Lumix G7 kameram vardı. Ancak 400 videoyu devirmesiyle birlikte artık değiştim.
Panasonic Lumix GH6 satın aldım. Daha bu yılın ilk aylarında çıkmış bir kamera ve çok harika özelliklere sahip. 5.7K çözünürlüğünde 60fps çekiyor ve 5.8K 4:3 görüntüler çekerek sosyal medya işlerime öncesine göre inanılmaz rahatlık sağlıyor.
4K 120fps de çekiyor ve bunu harika formatlarda çıkarabiliyor. Örneğin profesyonel işler yapıyorsanız PRORES çalışabilirsiniz, ama ben prores kadar depolama alanı sağlayamadığım için şimdilik .MOV çekiyorum.
Kendi içerisindeki dahili fanla istediğim formatta çekiyorum, ısınma yapmıyor. Herhangi bir kayıt limiti yok, istersen 3 saatlik videolar çek. Gerçekten aldığım için gram pişmanlık duymadığım bir kamera.
Yine de Lumix G7 de olsa işime devam edebilirdim, işime saygımdan dolayı satın aldım. Lumix G7'yi de ikinci el ucuza bulursanız alın. 1080p'de 60fps, 4k'da 30fps görüntü çekebiliyor. Her ikisi de MFT lenslerle çalışıyor.

2- Lens: Panasonic & Olympus Çeşitleri

-Panasonic Leica 25mm f1.4 (Videolardaki lensim)
-Panasonic Lumix 20mm f1.7
-Samyang 8mm f3.5 balık gözü lens
-Olympus 45mm f1.8
-Panasonic 14-42 Kit Lens
-7artisans 25mm f1.8

3- Işıklarım: Godox seçimlerim

Godox'u seçmemin sebebi herhangi bir sponsorluk vs değil. Tamamen tüm ışıklarımı kendi paramla aldım, seçimimin asıl sebebi fiyatları. Aslında godox, aputure isimli markanın xiaomi'si gibi. Aynı kaliteye yakın ürünleri 5-10 kat daha ucuz alabiliyoruz.
Kaliteli ışıkları alabileceğimiz fiyatlara satıyorlar.

-Godox SL60w + Grid Softbox: Videolarda sol tarafımdan vuran ana ışık kaynağım. Sadece bu ışıkla bile videolarımı çekebilirim, gerisi süslemeler için.
-Godox M1: Bu renkli ışıktan 2 adet var. Çok güçlü, bataryalı dışarda kullanılabiliyor, çok fazla efekt barındırıyor. Bir YouTuber ve arada sırada klip çeken biri için muazzam ışık. Ama sadece evde kullanacaksanız kesinlikle CL10 alın, yarı fiyatına aynı güçte, sadece bataryası yok.
-Godox TL30 Tüp: Her ne kadar M1 kadar güçlü bir ışık olmasa da aynı efektleri ve modları barındırıyor. Uzun bir tüp gibi ve mıknatıslı bir yapısı olduğundan demir yüzeylere tutunuyor. Efektlendirmeler için alabilirsiniz.
-Yongnuo YN360 RGB: Bunu önermiyorum, godox m1 çok daha güçlü ve efektif bir ışık ve daha ucuz neredeyse. Zamanında cahilliğimden dolayı almıştım, şimdi de sağ tarafımdan dolgu ışık olarak kullanıyorum, beyaz ve sarı renkleri güçlü veriyor ama rgbsi zayıf.

4- Mikrofon: Godox Umic82

Açıkçası HyperX Quadcast mikrofonumdan gayet memnun olmama rağmen Godox'un yeni çıkardığı bu mikrofonu ton olarak daha çok sevdim. Biraz daha parlak bir tonu var ve konuşmalar için başarılı buluyorum. Tip olarak quadcast daha güzel ve fiyat olarka daha uygun, açıkçası ikisini de tercih edebilirsiniz.

HyperX Quadcast & Elgato Wave 3 elimde bulunan diğer mikrofonlar.

5- Masaüstü Bilgisayar

Masaüstümü zamanla parça ekleye ekleye dizdim, ve şuan 4k videolarımı montajlayacak kadar işimi görüyor.

AMD Ryzen 7 5800X
Asus TUF Gaming RTX 3070TI
48GB DDR4 32O0mhz RAM
Samsung 980 Pro Nvme SSD

Klavye: Logitech MX Keys
Mouse: Logitech MX Master 3

6- Dizüstü Bilgisayar

MSI Creator Z16 laptop'ımı gerçekten çok seviyorum ancak laptop'ta iş yapmayı seven bir insan değilim. Çok güçlü, ekranı doğru renkleri gösteren tam bir editör bilgisayarı.

Intel Core i7 11800H
32 GB RAM
RTX 3060
1TB SSD
Dokunmatik Ekran (180derece yatabiliyor.)

7- Kulaklık: Audio Technica M50X

Çok severek kullandığım referans kulaklığım. Genelde müzik prodüksiyon işleriyle uğraşan kişilerin satın aldığı, sesleri flat duyabildiğiniz bir prodüktör kulaklığıdır. Çok severim kendilerini.

8- Koltuk: Seduna Thunder Pro

Yaklaşık 1.5 sene önce 800 liraya aldığım, arada "ulan harcadığım en iyi 800 lira" dedirten koltuk. Severek kullanıyorum, bi koltuk için ne anlatabilirim ki?

9- Telefon: iPhone 13 Pro 256gb

"Fiyatları artmadan kredi kartından çekeyim, taksit taksit öderim" diyerek aldığım telefon. Gerçekten bir telefon için fazla iyi, kamerasına gerçekten aşığım. Ama yine de çok pahalı be, bir telefona bu kadar para verilmezdi sanırım, hala bitmedi borcu hahahha

10- Diğer ekipmanlar

Hoparlör: Logitech Z407 2+1 ses sistemi: cidden başarılı ama çok pahalı olmuş.
Yayın Ekipmanlarım: Elgato Stream Deck & Elgato Camlink 4K (Normal 150 liralık capture card'lar da işiniz görür bunun olayı 60fps vermesi, başka farkı yok.)
Tripod: PDX 301 Plus & Manfrotto Mini
SD Kart: 3x 128GB V30 Sandisk SD Kart (Eğer yeni nesil bir kamera aldıysanız V60 & V90 kartlar alın.)
Monitörler: Çok iyi monitörler alamadım hala ama bunlar da işimi görüyor. ViewSonic VA2419 & Asus VG249Q1R
Webcam: Elgato Facecam (Cidden muazzam bir kamera)
Monitör Ayağı: Blitzwolf diye bir markanın çiftli monitör standını kullanıyorum, memnunum.
Trexo Wheels: Harika bir araç, kesinlikle araştırın ;))

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar