Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ortalama Bir Editör Video Başı Ne Kadar Talep Etmeli?

1-2 yıldır premiere pro ve photoshop ile ugrasıyorum. bikaç farklı youtube kanalında iş yaptım. fakat ücretler konusunda kafam karıştı. 20 bin abone olan bir kanalda 35 tl ye thumbnail + video edit çalışıyordum. şimdi 50k+ aboneli bir kanalda bu işe 40 tl teklif ettim ve kabul etti. yani bu iş ne kadara yapılıyor neye göre fiyat biçmeliyiz hiçbirinden haberim yok. zaman zaman ilanlar görüyorum 40 tl ye sadece thumbnail yapılıyor. çok profosyonel degilim ama belli bir seviyenin altındada degilim. yuksek fiyat teklif etmektende hiç yoktan iyidir mantıgıyla kaçınıyorum. bu konuda ne yapmalıyım piyasa hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz? Birde Kanalın Gelirine Göre ücret talep edilmelimi?

Ad1L_

Moderatör
Moderatör
bir kere hiç bir video 40 tl ye editlenmemeli(60 saniyelik reelsler bile) sadece kendini geliştirmeye çalışan ve piyasayı tanırken yapılabilecek bir olay.
ben 2 yıl öncesinde 40 dakikalık videonun sadece cut işlemi için 50tl alıyordum ve işe yeni başlamıştım.
ama tabii çok fazla değişen var, uzunluk, içerik, doygunluk falan diye gidiyor bu.
eğer yaptığın tn ve videoları atarsan daha detaylı konuşabiliriz

Kennedy

Moderatör
Moderatör
1-2 yıldır premiere pro ve photoshop ile ugrasıyorum. bikaç farklı youtube kanalında iş yaptım. fakat ücretler konusunda kafam karıştı. 20 bin abone olan bir kanalda 35 tl ye thumbnail + video edit çalışıyordum. şimdi 50k+ aboneli bir kanalda bu işe 40 tl teklif ettim ve kabul etti. yani bu iş ne kadara yapılıyor neye göre fiyat biçmeliyiz hiçbirinden haberim yok. zaman zaman ilanlar görüyorum 40 tl ye sadece thumbnail yapılıyor. çok profosyonel degilim ama belli bir seviyenin altındada degilim. yuksek fiyat teklif etmektende hiç yoktan iyidir mantıgıyla kaçınıyorum. bu konuda ne yapmalıyım piyasa hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz? Birde Kanalın Gelirine Göre ücret talep edilmelimi?
50bin aboneli bir kanal demişsin, burda iş aldığın kişinin kazancı da önemli böyle bir kanaldan tabii ki asgari ücret gibi bi miktar isteyemezsin, anlaştığınız miktar da bi tık az kalmış olabilir evet ama dediğim gibi çalıştığın kişinin kazancı önemli, bundan sonraki çalışmalarında çalışacağın kişinin kazancına dikkat edip ona göre bir karşılık istemeni öneririm.

Ad1L_

Moderatör
Moderatör

nekolubo

Üye
Bu sıralar Türkiye'de editör piyasası öldü. 2021 yılında asgari ücret 2800 idi yanlız enflasyon tabii ki şimdiki gibi uçuk olmadığından video başı 70₺'ye rahatça anlaştığın editör sayesinde aylık 2.100tl kazanıyordun ve bu insana pek fazla koymuyordu. İki kişiye 70₺'den çalışsan aylık 4.200tl kazanır ve bir ayını çok rahat geçindirirdi. Şimdi hem artan enflasyon hemde kazandığın paranın değer kaybetmesiyle birlikte iş verenlerde para vermekte zorluk çekiyor. 1-2 yıl deneyimin olupta 40₺'ye yapılacak bir iş değil bu. Bilerek veya bilmeyerek yapıyorsundur bilmiyorum ama fiyatı çok düşük tutarak piyasayı öldürüyorsun. Biliyorum, Arz-Talep dengesi ama bir müddet sonra bu sistem çok kötüye sarmaya başlıyor. 1-2 Saat Cut , 2-3 Saat edit , 30Dk render , 1-2 Saat upload dersek en asgari olarak 4.5 saatini bu işe veriyorsun. Tabii, videonun uzunluğuna ve internet hızına göre vs. değişiklik gösterebilir bu durum. Karşıdaki insanın video izlenmelerine bakarak onun az veya çok kazandığını çok rahat analiz edebilirsin zaten. Fiyatı o kadar düşük tutuyorsun ki hem piyasa ölüyor hemde adam daha azını teklif eden birinin olmayacağını bilerek hemen kabul ediyor. İnsani şartlar altında çalışmak istiyorsan İngilizce öğrenmen şart bu sektörde. Yoksa bu sektörde hiç bir şekilde ayakta duramazsın dediğim gibi Türkiye'de piyasa ölmüş durumda.

çalıştıgım kanal twitchde ortalama 1k izleniyor sponsoru vs var. yani ben bugun 100 tl istesemde karşılayabilecek durumda.youtubeda orada burada özellikle ara ara bakıyorum bu konu hakkında neredeyse hiçbir forum video vs yok. durum böyle olunca bende ögrenci kafasıyla hiç yoktan iyidir mantıgıyla öyle bi teklif yapmıstım.2 yıl önce 10 tl ye cut atıyordum o derece. kasıtlı olarak yaptıgım birsey degil tabiki.bilgim yoktu ögrenebilecegim bir kaynakta yoktu. onur abi bu konuda bir içerik üretmeli bence. eminim benim gibi yaptıgı işe ne kadar fiyat biçmesi gerektigini bilmeyen arkadaslar vardır. (mod olarak iletişiminiz vardır diye buraya yazdım). tekrar bi anlasma yapıp sadece editi 60 tl ye anlastım zaman ayırdıgınız için teşekkür ederim.

Ad1L_

Moderatör
Moderatör
çalıştıgım kanal twitchde ortalama 1k izleniyor sponsoru vs var. yani ben bugun 100 tl istesemde karşılayabilecek durumda.youtubeda orada burada özellikle ara ara bakıyorum bu konu hakkında neredeyse hiçbir forum video vs yok. durum böyle olunca bende ögrenci kafasıyla hiç yoktan iyidir mantıgıyla öyle bi teklif yapmıstım.2 yıl önce 10 tl ye cut atıyordum o derece. kasıtlı olarak yaptıgım birsey degil tabiki.bilgim yoktu ögrenebilecegim bir kaynakta yoktu. onur abi bu konuda bir içerik üretmeli bence. eminim benim gibi yaptıgı işe ne kadar fiyat biçmesi gerektigini bilmeyen arkadaslar vardır. (mod olarak iletişiminiz vardır diye buraya yazdım). tekrar bi anlasma yapıp sadece editi 60 tl ye anlastım zaman ayırdıgınız için teşekkür ederim.
fiyatını arttırdığına sevindim bropam ama ücreti hala çok az buluyorum ben.
sen bu işte çalışmaya devam ederken bir gözün dışarıda olsun denk geldiğin kanalların hepsine mail atıp teklifini yap.
elbet daha iyi bir iş denk gelicektir, öyle olunca tekrar bir teklif yaparsın kabul etmezse diğer iş ile devam edersin.
ama dediğim gibi 6 saatlik yayını 20 dakikaya indirip edit yapmanın ücreti en en en az 100-150 olmalı heleki 1k izleniyor ve sponsoru varsa 200-300 den aşağı olmamalı video başı.
kısa bir süre sonra tekrar teklif yapmanı öneririm.

sen bu işte çalışmaya devam ederken bir gözün dışarıda olsun denk geldiğin kanalların hepsine mail atıp teklifini yap.
elbet daha iyi bir iş denk gelicektir, öyle olunca tekrar bir teklif yaparsın kabul etmezse diğer iş ile devam edersin.
ama dediğim gibi 6 saatlik yayını 20 dakikaya indirip edit yapmanın ücreti en en en az 100-150 olmalı heleki 1k izleniyor ve sponsoru varsa 200-300 den aşağı olmamalı video başı.
yorumun, yardımın için teşekkürler. benim gibi çalıştıgı kişi sayısı kısıtlı olan biri için portfolyoma
... kişisiyle x ay çalışmış yazmak başka işlerde avantaj saglar diye tahmin ediyorum. bundan dolayı en azından bi 1-2 ay çalıştıktan sonra ücrette artış talep edersem iyi olur gibime geliyor. başka kanallar konusundada youtubeda yaklasık 5 tanesinin mailine baktıkan sonra günlük sınır bitiyor. daha pratik bir yolu varmı maillerini bulmamın?

birde bu işte dahada ileri gitmek istiyorum, ögrenecek çok şeyim var. bana katkısı olabilecek ekstra neler yapabilirim? önerebilecegin egitim vs var mıdır?

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar