Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

pc ram taksam premier pro hızlanırmı?

Arkadaşlar merhaba, kullanmış olduğum pc 2012 üretimi asus notebook, maddi imkanlar el vermediğinden değiştiremiyorum, pc 4 gb ram takılı olup 16 gb kadar destekliyor, 3*4=12 gb ram takviyesi yapsam, bunun 4 gb ekran kartına paylaşım versem benim pc iş görmeye başlar mı?
işlemci: Intel(R) Core(TM) i5-2450M CPU @ 2.50GHz 2.50 GHz
ekran kartı: toplam bellek:1760mb, görüntü belleği vram:192mb, paylaşılan bellek:1568 mb hdr desteklenmiyor yazıyor,
ram 16 gb çıkarsam pc performansı sizce düzelir mi, şu ekonomik şartlarda yapacağım en fazla bu olabilecek?
teşekkürler şimdiden okuyan ve yazanlara

Arkadaşlar merhaba, kullanmış olduğum pc 2012 üretimi asus notebook, maddi imkanlar el vermediğinden değiştiremiyorum, pc 4 gb ram takılı olup 16 gb kadar destekliyor, 3*4=12 gb ram takviyesi yapsam, bunun 4 gb ekran kartına paylaşım versem benim pc iş görmeye başlar mı?
ekran kartı: toplam bellek:1760mb, görüntü belleği vram:192mb, paylaşılan bellek:1568 mb hdr desteklenmiyor yazıyor,
ram 16 gb çıkarsam pc performansı sizce düzelir mi, şu ekonomik şartlarda yapacağım en fazla bu olabilecek?
Bence bilgisayarını çok rahatlatır. Premiere'yi çok daha kolay çalıştırırsın.

editizm

Moderatör
Moderatör

Dostum genelde laptop larda 2 adet Ram slotu bulunur. Senin laptopta da eğer 2 adet slot varsa, yükseltmek için 2 adet 8 gb ram alman gerekiyor. Öncelikle bunu söyleyeyim.

İşlemcin biraz düşük seviye. Anakartını tam anlayamadım. Ama laptop olduğu için büyük ihtimalle o parça da hemen hemen düşük seviyededir. Yani diyeceğim o ki; İşlemcin ve anakartın düşükse ram yükseltmen işe yaramayabilir. İlla ki performans artışı olacaktır. Ama Ram; işlemci ve ekran kartı ile alakalı olduğundan bilgisayarın kaldıramayacağı bir yükü boşuna yüklemiş olma derim.

Sen yine de bir Youtube'dan araştır. Videoları var. Ram'i 16 yapacağına 8 yaparsın. Yine performansı artırır. Ama dediğim gibi işlemci ve ekran kartı düşükse pek bir verim alamazsın 16 ya yükseltirsen.

Umarım az da olsa fikir verebilmişimdir 🙂

Dostum genelde laptop larda 2 adet Ram slotu bulunur. Senin laptopta da eğer 2 adet slot varsa, yükseltmek için 2 adet 8 gb ram alman gerekiyor. Öncelikle bunu söyleyeyim.

İşlemcin biraz düşük seviye. Anakartını tam anlayamadım. Ama laptop olduğu için büyük ihtimalle o parça da hemen hemen düşük seviyededir. Yani diyeceğim o ki; İşlemcin ve anakartın düşükse ram yükseltmen işe yaramayabilir. İlla ki performans artışı olacaktır. Ama Ram; işlemci ve ekran kartı ile alakalı olduğundan bilgisayarın kaldıramayacağı bir yükü boşuna yüklemiş olma derim.

Sen yine de bir Youtube'dan araştır. Videoları var. Ram'i 16 yapacağına 8 yaparsın. Yine performansı artırır. Ama dediğim gibi işlemci ve ekran kartı düşükse pek bir verim alamazsın 16 ya yükseltirsen.

+1 | @hakanbirsen Bizi dinleme onu dinle

hocam teşekkürler, pc özellikleri foto atıyorum, 3 slot boş işe yarayacaksa ram siparişi vereceğim

editizm

Moderatör
Moderatör
Gönderdiğiniz görselde yanlış görmediysem en fazla 8 gb ram takılabileceği yazıyor

Ben de laptopu biraz inceledim.
8 gb destekliyor. Onun dışında, @hakanbirsen sizin yazdığınız işlemci değil daha düşük bir işlemci var laptopda. Daha teknik konulara girince iş biraz karışıyor. Sebebi ise laptop eski olduğu için malzemeler de eski. O yüzden nasıl bir randıman alacağı muamma. Şayet o parçalar hakkında pek bir fikrim yok. Ama birkaç araştırma sonucunda; bana kalırsa bu laptopa harcama yapmaman daha mantıklı olacaktır.

Maddi imkanlar el vermiyor dedin ama, bu laptopa yapacağın harcamayı biraz daha biriktir. Bu laptopu sat. Hiç değilse daha yüksek donanımlı 2.el bir laptop alırsın (her ne kadar 2.el hiç tavsiye etmesem de). Senin imkan kısıtlı. Ondan dolayı böyle bir yöntem izleyebilirsin. Ben olsam bu laptopa harcama yapmazdım.

Sen yine araştırmalarını yap. Forumdan tavsiye veren de olur illa ki.

İyi forumlar

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar