Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Video çekimi+kurgu/montaj işim | Ekipmanlar hakkında soru cevap!

Merhabalar,

YouTube projesi için video çekimi + kurgu işi aldım, aşağıdan ilk videoyu izleyebilirsiniz. Bu konuyu açma sebebim hem kullandığım ekipmanların hakkında sizden gelecek sorulara cevap vermek hem de örnek teşkil etmek. Aramızda kendine yatırım yapmayı, ekipman almayı düşünen birçok genç arkadaşımız var, merak edenler olabilir. Kanala abone olarak video, kurgu ve kanalın gelişim sürecini de takibe alabilirsiniz :)

Gelelim kullandığım ekipmanlara;
Kamera: Sony a6500 + Sigma 30mm F1.4 lens
Tripod: Dayatech marka Nest777 model tripod
Işık: Deyatech-530 3'lü soft set sürekli ışık
Mikrofon: Saramonic marka SR-WM2100 Kablosuz Yaka Mikrofonu

Kurgu için bilgisayar özelliklerim;

AMD Ryzen 7 2700X (Eight Core) işlemci
16 GB DDR4 Dual Ram
AMD Radeon RX 5700 ekran kartı
Samsung 970 Evo 1TB M.2 SSD + SanDisk Ultra II 240GB SSD depolama alanı

Arkadaşlar merhaba,

Işığın kuvvetli olduğu durumlarda kameramızın F (diyafram) değerini düşürerek alan derinliğini artırabiliriz. Aşağıda ki video yukarıdakine göre daha düşük diyafram değeri ile çekildi.

abbasoglu

Üye
Hocam kamerayı çok sallıyorsun sabit görüntüler çekmeye çalış.Diyafram kullanımı çok önemli 1.4 gibi diyafram kullanmışsın netliği çok kaçırmışsın.arka fondaki müzği videoları hızlandırdığında pat diye giriyorsun yumuşatarak ver.a6500 sanırım 4 k kayıt alıyor alıyorsa 4k çek bir tık geniş çek sana krop girme olanağı tanır bu tarz videoları 50 karenin altında çekmemeye çalış.Birde aldığın çıktı ne bilmiyorum ama kaliteyi çok öldürmüş.Mutfağın üst kısmında çok parlamalar var ışıkları sol sağ ve ortadan vur böyleyse bir tık yükselt parlama yine gitmezse renkli kağıtlar yapıştır hem güzel durur hemde yansımaz

abbasoglu

Üye
Birde keşke 6500 almasaydın 1.5 kroplu makina görüntü kalitesi çokta tatmin etmiyor.Onun yerine Fujifilm xt4 bütçeden biraz daha çıkarsan a7 video serisi veya canon r alınabilir

Hocam kamerayı çok sallıyorsun sabit görüntüler çekmeye çalış.Diyafram kullanımı çok önemli 1.4 gibi diyafram kullanmışsın netliği çok kaçırmışsın.arka fondaki müzği videoları hızlandırdığında pat diye giriyorsun yumuşatarak ver.a6500 sanırım 4 k kayıt alıyor alıyorsa 4k çek bir tık geniş çek sana krop girme olanağı tanır bu tarz videoları 50 karenin altında çekmemeye çalış.Birde aldığın çıktı ne bilmiyorum ama kaliteyi çok öldürmüş.Mutfağın üst kısmında çok parlamalar var ışıkları sol sağ ve ortadan vur böyleyse bir tık yükselt parlama yine gitmezse renkli kağıtlar yapıştır hem güzel durur hemde yansımaz
Selam abbasoglu, görüş ve önerilerin için teşekkürler. Aslında projenin geneli tripod üzerinde çekildi. Karakterlerin hareket ettiği sahnelerde dinamikliği artırmak için takip ediyorum.Uzun süre hareketsiz tek plan izleyiciyi sıkabiliyor. Rahatsız edecek derece de sallantı olduğunu düşünmüyorum. Netliği manuel ayarlarda kullanıyorum, çok kaçırmışsın derken netliği yapamamış mıyım yoksa bu netlik ve alan derinliği gereğinden fazlamı olmuş tam olarak ne demek istediğini anlayamadım :) Işık dizilimim dediğin gibi ama arka planda parlak seramik ve alüminyum malzemeler oldukça fazla hep bir şekilde parlama yapıyor :)

4K fazla boyut ve uzun çekimde makinenin ısınması gibi sorunları olduğundan bu proje için tercih etmedim, video çıktımı h.264 olarak youtube 1080p preseti ile alıyorum, bitrate 16 şeklinde, farklı bir önerin varsa deneyebilirim.

aspectsiz

Üye
Bazı kısımlarda (7:28 tripod kullanmadığını tahmin ederek birazcık sarsıntı kötü olmuş bu zamanlar için kamerana ucuz bir dengeleyici alabilirsin max 400 500 tutar)

Ve bu bir tarif insanlar tariflerin bence olduğundan kısa olmasını ister yani 1dkda anlıyım herşeyi yapıyım kafasındadır, şahsen böyle bir videodansa daha kısa olanı izlemeyi tercih ederim şef felan deyilim ya alttarafı profiterol yapıcam kafasındayım.

Gayet profesyonelce olmuş ama videoya eğlence katıcak bir şey yok, burası birazda çekim yaptığın kişilerin hatası eğlenmek için değil.
He tm anlatalım yapalım para kazanlım derdinde gibiler dertleri eğlenmek değil bunu çekimini yaptığın insanlara tavsiye etmeni önerebilirim eğlenmek için yap bunu diyebilirsin yüzünüz her zaman daha da fazla gülsün diyebilirsin.

Ayrıca renkler biraz soluk gibi bi color grading vs ekleyip görmeni denemeni isterim

Bunlardan feyz almanı önerir başarılarının devamını dilerim emeğine sağlık (y)

Bazı kısımlarda (7:28 tripod kullanmadığını tahmin ederek birazcık sarsıntı kötü olmuş bu zamanlar için kamerana ucuz bir dengeleyici alabilirsin max 400 500 tutar)

Ve bu bir tarif insanlar tariflerin bence olduğundan kısa olmasını ister yani 1dkda anlıyım herşeyi yapıyım kafasındadır, şahsen böyle bir videodansa daha kısa olanı izlemeyi tercih ederim şef felan deyilim ya alttarafı profiterol yapıcam kafasındayım.

Gayet profesyonelce olmuş ama videoya eğlence katıcak bir şey yok, burası birazda çekim yaptığın kişilerin hatası eğlenmek için değil.
He tm anlatalım yapalım para kazanlım derdinde gibiler dertleri eğlenmek değil bunu çekimini yaptığın insanlara tavsiye etmeni önerebilirim eğlenmek için yap bunu diyebilirsin yüzünüz her zaman daha da fazla gülsün diyebilirsin.

Ayrıca renkler biraz soluk gibi bi color grading vs ekleyip görmeni denemeni isterim

Bunlardan feyz almanı önerir başarılarının devamını dilerim emeğine sağlık (y)
merhaba aspectsiz, görüş ve önerilerin için teşekkürler :)

Bazı sahneleri elimde çekiyorum evet, sarsıntı olayını tekrar gözden geçireceğim,

Videolar biraz uzun ama yemek tarifi videolarında çok kısaltmakta iyi olmuyor, çoğu insan izleyerek yaptığı için tüm sahneleri iletmemiz gerekiyor, optimum dengeyi bulacağız zamanla :)

Renkler konusunda farklı çalışmalarım oldu ama ürünün renklerini etkilemeye başladı, çoğu zaman ürünün rengi de tarifte etkili oluyor. Tarifi deneyen insanların farklı bir renkte ürün elde etmesini çok istemiyorlar :)

teşekkürler.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar