Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

After effects'te profesyonel yapılan bir iş sorusu

MPrime

Üye
Merhabalar forum'da yeniyim. Bir çok Short film yani kısa filmleri inceliyorum. Ahmet Atalay'ın kendisine yapmış olduğu The Cure filmini ve 2. olan Faster: A Chapter filmiyle alakalı efektler ile alakalı bir soru sordum ve filmi tamamen Adobe After Effects ile yaptığını söyledi. 

Fakat arkadaşlar ben sizlere şunu sormak istiyorum ;

Filmde yerleştirilen objeler ve reality , after effects gibi bir proğramda yapılmasına rağmen okadar gerçekçi ve kabul edilebilir olmuş ki
bu film olmuş diyorsunuz. Ucuza yapılabilecek en üst seviye efekt şuana kadar heralde bu sanırsam. Bu efektlerdeki gibi 3D objeleri nerelerden bulabilirim? Ayrıca Reality için youtubede After effects hakkında hiç bir tutorial tarzı video göremedim. Bunun bir sitesi cartı curtu varmıdır acaba bilen varmı? 

Filmi detaylı incelediğimizde tabikide yapılan efektlerdeki maskeleme , kesimler vs birçok hata görebiliyoruz fakat genel olarak baktığımızda böyle bir filmi after effects ile tasarlayan yabancı dahil bir youtube kanalı göremedim. 

Onur naci öztürkler :) senin yorumun nedir ? bu reality verme , ve 3d obje yerleştirme ile alakalı önerebileceğin site cart curt var mıdır?

[video=youtube]
Filmi buraya bıraktım. zaten detaylı incelediğinizde 2 motor ile çekildiğini görüp aynı motorların klonlama yapıldığını görebilirsiniz.

Spunkram

Yönetici
Yönetici
Eğer bunu bir film işi ekip yaptıysa bir ekip çalışması için çok fazla hata mevcut laaakin bunu dediğin gibi 1 kişi oturup afterda yaptıysa inanılmaz. Bayıldım gerçekten çok ince detaylar da mevcut her ne kadar key hatası vs olsa da. Yani bunun için bir tutorial olması imkansız çünkü adam günlerini haftalarını vermiş bu çok belli. Genel olarak blender üzerinde modelleme, element 3d ile after effects içerisinde model kullanma ve bir diğer camera hareketleri , camera lens blur un doğru kullanımı o kadar çok detay var ki... bunun tutorial ı olamaz ama hepsini ayrı ayrı öğrenebilirsin. Net bi kanal veya eğitim yok bana kalırsa. Çok fazla yabancı kaynak araştırması yapıp after,element3d ve blender 3lüsü öğrenmeni öneririm ama ilk önce bu işin basit olmadığını ve eğer kafaya koyduysan yapmayı düşünüyorsan aylarını eğitim izleyerek geçirmeyi göze alman gerekir. ben genelde kimsenin gözünü korkutmam herkes her şeyi yapar derim bu dediklerim bu video için de geçerli ama realist bakmak gerekirse çok ince detaylar var bunları şakkadanak öğrenmek için dahi olmak gerekir hahaha

Web sitesi
behance.net
Mükemmel olmuş bence tek başına yapılan bir kişi için, bütçe ve imkan sağlanırsa çok daha fazla ilerletilir diye düşündüm.

MPrime

Üye
Spunkram' Alıntı:
Eğer bunu bir film işi ekip yaptıysa bir ekip çalışması için çok fazla hata mevcut laaakin bunu dediğin gibi 1 kişi oturup afterda yaptıysa inanılmaz. Bayıldım gerçekten çok ince detaylar da mevcut her ne kadar key hatası vs olsa da. Yani bunun için bir tutorial olması imkansız çünkü adam günlerini haftalarını vermiş bu çok belli. Genel olarak blender üzerinde modelleme, element 3d ile after effects içerisinde model kullanma ve bir diğer camera hareketleri , camera lens blur un doğru kullanımı o kadar çok detay var ki... bunun tutorial ı olamaz ama hepsini ayrı ayrı öğrenebilirsin. Net bi kanal veya eğitim yok bana kalırsa. Çok fazla yabancı kaynak araştırması yapıp after,element3d ve blender 3lüsü öğrenmeni öneririm ama ilk önce bu işin basit olmadığını ve eğer kafaya koyduysan yapmayı düşünüyorsan aylarını eğitim izleyerek geçirmeyi göze alman gerekir. ben genelde kimsenin gözünü korkutmam herkes her şeyi yapar derim bu dediklerim bu video için de geçerli ama realist bakmak gerekirse çok ince detaylar var bunları şakkadanak öğrenmek için dahi olmak gerekir hahaha

Evet bu efektleri yapan tek kişi. Ama dediğim gibi after effects gibi bir proğramda bu kadar realistic veren başka bir kısa film izlemedim. Dediğin gibi after effect ile ve 3D objeler ile çalışmak lazım.

bu film bildiğim kadarıyla 15bin Dolar'a çekilmiş. Ve adam harbiden tek başına yapmış. Gerçekten bu işi bu seviyede yapmak için ciddi bir altyapı ve birikim gerekiyor. Her detay ayrı düşünülmüş. Bu tarz da örnek çok az. Peter Lindgren gibi adamları izleyerek Broll ve Fx konusunda yaratıcı olunabilecek şeyler öğrenilebilir tabi ki ama temelde yine program da bir çok şeyi birlikte kullanmak var.

izlenilen film 2 motosikletle çekildi.. yeşil perde, modelleme, ve çoğu zamanda oyuncak motolarlar var. Vinç sahnesi bildiğim kadarıyla 15,20 katmandan oluşuyor. Halat ayrı vinç ayrı,konteyner,içindekiler,toz felan.. katman katman.. ama VFX sanatçısı iyi iş çıkartmış.... burada milyon dolarlık hollywood filmi çekilmemiş ki onlarda bile hata var...Basit bir iş değil..

Son düzenleme:

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar